Co wziąć pod uwagę, przygotowując zdjęcie do druku
Bez wątpienia tak nam, jak i naszym klientom zależy na tym, aby wydrukowany obraz na płótnie charakteryzował się jak najwyższą jakością, a jednocześnie cieszył nasze oczy naprawdę długo. Dlatego poniżej przedstawiamy garść podpowiedzi, dzięki którym właściwe przygotowanie materiałów, czyli zdjęć, obrazów oraz rysunków, które mają znaleźć się na płótnie poliestrowym bądź bawełnianym będzie zdecydowanie prostsze.
Jakich parametrów użyć, gdy przygotowuję obraz w programie graficznym?
Decydując się na przygotowanie obrazu bądź zdjęcia do wydruku na płótnie w profesjonalnym programie graficznym (na przykład Adobe Photoshop czy GIMP), koniecznie trzeba zatroszczyć się o następujące parametry wydruku:
CMYK
To odpowiednia przestrzeń kolorów. Trzeba pamiętać, że ta RGB się nie nadaje. Wynika to z trybów, w jakich pracują maszyny drukujące.
Format PDF
To format pliku, który jako jedyny zapewnia wierność odwzorowania oryginalnych elementów znajdujących się na obrazach i zdjęciach. Powszechnie stosuje go zarówno branża graficzna, jak i drukarska.
Rozdzielczość
Rozdzielczością, która zalecana jest do druku obrazów jest 300DPI. Jeśli jednak obraz jest naprawdę duży, wymagania ta można nieco zmniejszyć, stawiając na przykład na 150 DPI.
Format TIFF
Format ten zalicza się do tak zwanych bezstratnych formatów graficznych pliku. Gwarantuje on jakość obrazu na najwyższym poziomie. Wady? Naprawdę spory rozmiar pliku, co sprawia, że do przesłania najlepiej jest umieścić go na dysku internetowym.
Odpowiednie proporcje
Odpowiednie proporcje są ważne dlatego, że pozwalają uniknąć obcięcia fragmentów zdjęcia bądź obrazu. I tak jeśli wydruk ma być kwadratowy, to najlepszy będzie format 1:1, a nie 4:3.
Format JPG
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to format stratny. W związku z tym musimy liczyć się z tym, że w jego przypadku nastąpi pewne obniżenie jakości. Mimo tego jest to naprawdę dobry wybór, jeśli chodzi o druk zdjęć. Jego największą zaletą jest przede wszystkim rozmiar pliku, który jest naprawdę niewielki. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby plik ze zdjęciem przesłać po prostu drogą mailową. W jaki sposób sprawdzić rozmiar swojego zdjęcia? Metod jest kilka. Jeżeli zdjęcie robiliśmy sami, wystarczy wejść w ustawienia aparatu bądź telefonu i sprawdzić, jakie rozdzielczości są ustawione w aparacie. Jeżeli zdjęcie zostało już zgrane na komputer, sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy po prostu sprawdzić właściwości pliku.
Co ma wpływ na jakość zdjęcia na płótnie?
Coraz częściej zdjęcia robione są nie aparatami fotograficznymi, ale smartfonami. W związki z tym pojawia się pytanie czy zdjęcie zrobione smartfonem można zastosować w fotoobrazie. Na ogół nie ma z tym problemów. Większość dostępnych dzisiaj smartfonów to naprawdę najwyższej klasy aparaty fotograficzne, których możliwości dorównują prawdziwym aparatom. Jeśli chodzi o zdjęcia drukowane na płótnie, to zastosowany sprzęt fotograficzny nie ma aż tak dużego znaczenia. Bardziej liczy się bowiem kompozycja, ostrość, ogólna jakość. Wszystko dlatego, że płótno ma nierówną fakturę, która maskuje niedoskonałości.