• 24 kwietnia 2024

Co warto wiedzieć o idealnej wizytówce?

Jak stworzyć wizytówkę

Gdy zlecamy wykonanie wizytówki zależy nam przede wszystkim na tym, aby uzyskać narzędzie pozwalające na przekazanie informacji, które umożliwiają kontakt z nami. Nie wolno o tym zapominać na żadnym etapie tworzenia nawet, jeśli oczekuje się od nas stworzenia kreatywnego, oryginalnego projektu. To właśnie czytelność najważniejszych informacji wydaje się być tą kwestią, która ma największe znaczenie.

Informacjami takimi są przede wszystkim nazwa firmy lub nasze dane i formy kontaktu. To adres, telefon oraz e-mail muszą być najczytelniejsze, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby na wizytówce umieścić znacznie więcej informacji.

Wizytówka w ujęciu historycznym

Dzisiejsza wizytówka to kontynuatorka zadań, jakie dawniej miał do spełnienia tak zwany bilet wizytowy. Jego powstanie było konsekwencją poszukiwania formy, w jakiej można byłoby powiadomić o odwiedzinach. Oczywiście, bilet taki sprawdzał się znakomicie również wówczas, gdy gospodarzy z jakiegoś powodu nie było w domu, stanowił bowiem informację o złożonej im wizycie. Takie bilety wizytowe w polskim wydaniu pochodzą nawet z osiemnastego wieku. Oczywiście, w tamtych czasach ograniczono się do umieszczania na nich imienia i nazwiska, niekiedy uzupełnianego o dane na temat pełnionej przez siebie funkcji. Z czasem jednak informacji było coraz więcej i tak w dwudziestoleciu międzywojennym normą stało się podawanie również adresu. Dziś jest to nieodłączny element każdego spotkania biznesowego. Sprawdzają się przede wszystkim wówczas, gdy praca wymaga od nas częstych osobistych spotkań z klientami i kontrahentami.

Wzory wizytówek firmowych

Co umieścić na wizytówce?

Jeśli nasza firma nie definiuje charakteru swojej działalności poprzez samą nazwę, nie zaszkodzi, jeśli na wizytówce umieścimy jej krótki opis. W żadnym wypadku nie jest to jednak miejsce, w którym powinna się znaleźć pełna lista ofertowa. W tym konkretnym przypadku zastosowanie znajduje przede wszystkim zasada zgodnie z którą „mniej znaczy więcej”. Jeśli więc wydaje nam się, że podstawowe dane nie będą w takim wypadku wystarczające, możemy odesłać potencjalnych zainteresowanych do innych źródeł, choćby poprzez podanie firmowej strony internetowej.

Wizytówka i jej układ graficzny

Tak pole zawierające logo, jak i te, które informuje o nazwie firmy (albo o imieniu i nazwisku właściciela wizytówki), jest standardowo umieszczane po lewej stronie wizytówki jednostronnej. Jeśli decydujemy się na wizytówkę składającą się z dwóch stron, informacje te powinny znaleźć się na jej awersie. Dobrym pomysłem jest ich wyróżnienie, co może nastąpić z wykorzystaniem większej lub pogrubionej czcionki. W dolnej części wizytówki powinno znaleźć się miejsce na informacje kontaktowe. Jeśli mamy do czynienia z wizytówką typowo służbową, można poinformować także o tytule, jakim posługuje się jej właściciel. Z kolei pod imieniem i nazwiskiem znajduje się miejsce na dane na temat zajmowanego stanowiska. Wizytówka nie jest duża. Mimo to zaleca się, aby wielkość czcionki nie była mniejsza niż sześć punktów, ciągle musi być to bowiem dokument czytelny.

Share :

Może Cię zainteresować

Co można zawrzeć w wizytówce

Wizytówki to wszechstronne narzędzia promocyjne, które mogą być formalne lub nieformalne, w zależności od...

Jak stworzyć dobrą wizytówkę?

Posiadanie wizytówek jest dziś w wielu branżach czymś oczywistym. Niemal wszędzie mamy z nimi do czynienia, w...