• 29 kwietnia 2024

Jak napisać brief kreatywny, który spodoba się Twojemu projektantowi

Najtrudniejsza część projektu twórczego? Stworzenie czegoś z niczego.

Najlepszym sposobem, aby pomóc projektantowi, jest dokładne zrozumienie, czego od niego oczekujesz. Jasno zdefiniowane potrzeby sprawiają, że proces projektowania jest łatwiejszy, mniej stresujący, a nawet przyjemniejszy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest brief kreatywny.

Co to jest brief kreatywny?

Brief kreatywny to wspólna lista konkretnych, możliwych do wykonania zadań, specyfikacji, ról, projektów i końcowych rezultatów dla zespołu kreatywnego i osób z nim współpracujących. Wytyczne zawarte w briefie określają oczekiwania i sprawiają, że wszyscy są po tej samej stronie. Wielkim błędem jest zakładanie, że zespół projektowy będzie domyślnie rozumiał wizję projektu.

Spisanie specyfikacji projektu pozwoli Ci zaoszczędzić czas, zamieszanie, irytację, a przede wszystkim pieniądze. Nie ma jednak jednego "właściwego" dokumentu czy formatu dla briefu kreatywnego. Najlepiej jest współpracować z projektantami, aby opracować prosty zarys i szczegóły, które będą odpowiadać wszystkim. W ten sposób wszyscy zaangażowani mogą pracować mądrzej i mieć jasny obraz projektu oraz zasobów kreatywnych. Jest to szczególnie pomocne w przypadku większych projektów składających się z wielu elementów, takich jak magazyn czy książka.

Pamiętaj, że Twój brief kreatywny może się zmieniać w trakcie całego procesu. Jest to całkowicie normalne, więc nie stresuj się tym! Współpracuj z zespołem kreatywnym, aby aktualizować brief w trakcie całego procesu i utrzymać wszystkich na dobrej drodze.

Powiązane: Dlaczego powinieneś zapytać drukarnię o jej czas kreatywny?

Co powinno znaleźć się w briefie kreatywnym?

Tytuł projektu

Nadaj nazwę projektowi. Ustal spójny sposób, w jaki będziesz się wewnętrznie odnosić do tego projektu. Zbyt często zdarza się, że projekt ma kilka nazw, co szybko wprowadza zamęt. Upewnij się, że unikniesz tego problemu od samego początku.

Punkty kontaktowe

Kto zatwierdza produkt końcowy? Kto jeszcze musi być zaangażowany w projekt i jaka jest jego rola? Wiedza na ten temat na samym początku pomoże uniknąć późniejszych nieporozumień.

Cele projektu

Jaki jest cel tego projektu? Co chcesz osiągnąć? Duże korporacje często chcą się uczłowieczyć, zaryzykować i przekazać jakieś przesłanie. Małe firmy mogą chcieć stworzyć projekt, który pomoże im zbudować wiarygodność, pokaże, dlaczego dobrze do nich pasują, a jednocześnie będzie bardziej przyjazny dla budżetu.

Zamierzona publiczność

Kto jest docelową grupą odbiorców tego projektu? Jeśli chcesz dotrzeć do innych firm na targach branżowych, Twój przekaz będzie zupełnie inny niż w przypadku konsumentów przeglądających produkty na półkach sklepowych.

A co więcej, co chcesz, aby zrobili Twoi odbiorcy? Zadzwonić pod podany numer? Zarejestrował się na wydarzenie? Odwiedził Twoją stronę internetową? Zostać poinformowanym o ważnych informacjach? Skierować ich do konkretnej lokalizacji? Zdecyduj, czego ma dotyczyć projekt i poinformuj o tym zespół kreatywny. Bądź tak konkretny, jak to tylko możliwe: Czego potrzebujesz i dlaczego?


Roman Samborskyi/Shutterstock.com

ELEMENTY DOSTAWY

Wymień każdy konkretny produkt końcowy, którego będziesz potrzebować. Potrzebujesz obrazu w formacie .png i .jpeg? Wymień oba typy plików. Potrzebujesz zaproszenia wysłanego pocztą? Pamiętaj, aby zaznaczyć, że potrzebujesz również koperty. Chodzi o to, aby dać projektantom pełną listę kontrolną wszystkich potrzebnych elementów. Pominięcie czegoś na liście prowadzi tylko do frustracji po obu stronach.

Specyfikacje projektu

Podaj wymiary aktywów i przypadki użycia, które pomogą zespołowi kreatywnemu określić ostateczny rozmiar każdego elementu. Zasadniczo, jak zamierzasz używać danego zasobu i jak duży powinien on być?

Na przykład, jeśli prosisz o grafikę do postów w mediach społecznościowych, poinformuj projektanta o wymiarach dla Facebooka i Twittera - są one różne! Jeśli planujesz wysyłkę bezpośrednią, ale nie jesteś zdecydowany, jaki dokładnie powinien być jej rozmiar, poinformuj o tym swojego projektanta. Będzie on w stanie zaproponować odpowiedni rozmiar na podstawie przedstawionego przez Ciebie przypadku użycia.

Tło i kontekst

To Ty najlepiej znasz swoją firmę. Jeśli korzystasz z usług projektanta zewnętrznego, powiedz mu kilka informacji o swojej firmie, o tym, czym się zajmujesz i jak ten projekt pasuje do innych celów marketingowych. Jeśli korzystasz z usług wewnętrznego zespołu kreatywnego, opowiedz o motywacji projektu, zwłaszcza jeśli jest on częścią nowej kampanii lub innej inicjatywy.

Powiązane: Czego potrzebują Twoi graficy, aby osiągnąć sukces

Treść

Czy masz na myśli dokładne sformułowania? Czy jesteś otwarty na nowe pomysły dotyczące tekstu nagłówka? Co wymaga szczególnego rozmieszczenia? Co jest najważniejsze dla projektu? Czy jest coś, czego należy unikać? Jeśli koniecznie potrzebujesz swojego logo i dużego nagłówka, ale chciałbyś też mieć mniejszy element zawierający Twój adres, to pamiętaj, aby to wyraźnie zaznaczyć.

Stwórz listę treści, które muszą się na niej znaleźć, i aktualizuj ją zawsze, gdy coś się zmieni. Na przykład w przypadku czasopisma należy przygotować skład redakcyjny, obejmujący artykuły, felietony i związane z nimi materiały graficzne. Można też uwzględnić ogólne wytyczne lub inspiracje dotyczące stylu graficznego i przekazu wizualnego.

Zaplanuj stronę

Nie lekceważ znaczenia harmonogramu - nawet wstępnego. Pamiętaj, że wersje robocze ostatecznych zasobów mogą mieć puste miejsca, w których trzeba będzie uzupełnić informacje. Będziesz też potrzebował czasu na przejrzenie elementów w trakcie realizacji, a zespół kreatywny będzie potrzebował czasu na wprowadzenie poprawek. Uwzględnij w swoim harmonogramie czas na przegląd i edycję, ponieważ opłaty za pośpiech i zmiany mogą być kosztowne. (Nie mówiąc już o tym, że ryzyko błędów wzrasta, gdy masz mniej czasu).

Harmonogram powinien być także realistyczny. Wyznaczenie mniejszych terminów i punktów kontrolnych pomoże Ci utrzymać się na właściwym torze. Wiele projektów będzie odkładanych w nieskończoność - co wiąże się z kosztami i stresem - bez określenia jasnych terminów i ich przyczyn. Określ, kiedy masz swobodę w planowaniu, a kiedy masz sztywne terminy, których musisz się trzymać.

Aha, i harmonogramy nie są przeznaczone tylko dla zespołu kreatywnego! Uwzględnij w nim terminy zadań, za które jesteś odpowiedzialny, takich jak wysyłanie kopii lub udzielanie ostatecznej akceptacji.

RELATED POST: PROJEKTOWANIE GRAFICZNE VS. SZTUKA

Pytania

Projekt nigdy nie zaczyna się od doskonałych informacji. To jest proces. Pytań będzie więcej, więc zostaw w briefie miejsce na kreatywne ich zadawanie. Jeśli na początku pojawią się pytania, które trzeba będzie zgłębić, poinformuj o tym zespół projektowy, który może pomóc w udzieleniu wskazówek.

Ważne jest, aby pamiętać o ustaleniu, kto jest odpowiedzialny za znalezienie odpowiedzi, oraz o wprowadzeniu procesu korekty, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W skrócie...

Brief kreatywny to ważne narzędzie, które pomaga uzgodnić cele i oczekiwania z zespołem kreatywnym. Chodzi o to, aby przekazać im wszystkie informacje, których potrzebują, aby odnieść sukces. Jeśli odpowiednio wcześnie przemyślisz kierunek projektu i wspólnie z projektantami rozwiążesz wszelkie problemy, będziesz na dobrej drodze do uzyskania wysokiej jakości materiałów kreatywnych.

Nie masz własnego wewnętrznego zespołu kreatywnego? Nasi mogą Ci pomóc! Skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie kreatywności w firmie Ironmark, aby rozpocząć następny projekt.

Share :

Może Cię zainteresować