Oprawa dokumentów - co musisz o niej wiedzieć?
Jak nietrudno się spodziewać, oprawa dokumentów jest bardzo obszernym tematem. I nie chodzi tu nawet o profesjonalną poligrafię, a o zwykłą oprawę na potrzeby biura, pomagającą uporządkować papiery. Co warto wiedzieć o oprawie? Oto pierwsza część konkretnego poradnika.
Morze papieru
W biurach nie brakuje dokumentów. Projekty, raporty, cenniki, agendy... nietrudno jest o chaos w tych papierach. Muszą być zaprojektowane, oprawione i przedstawione tak, by wywrzeć możliwie profesjonalne wrażenie. Tym, co znacznie podnosi wrażenie profesjonalizmu, jest dobra oprawa. Jakie są jej zadania? Zapobiega niszczeniu papieru, a także dodaje walorów estetycznych. Niekiedy dana firma wymaga wręcz oprawienia i łączenia dokumentów, tak,by nie było w nich luźnych kartek. Warto pomyśleć o możliwości wykonywania wydruków w biurze - oszczędza to czas, pieniądze i pracę. Zapewnia też kontrolę nad dokumentami, tym, co zawierają.
Bindowanie dokumentów
Bindownica to urządzenie umożliwiające oprawianie plików kartek i łączenie ich. Plik zostaje przedziurkowany i obłożony grzbietem z plastiku lub drucianym. Obsługa bindownicy jest prosta i dość intuicyjna, dlatego wiele biur decyduje się na kupno takiego urządzenia. Jakie bindownice są szczególnie chętnie wybierane?
Grzbiety grzebieniowe - specjalne bindownice
Bindownica łącząca kartki w ten sposób może spiąć maksymalnie 510 kartek A4 lub mniejszych. Można z ich pomocą także otworzyć już spięte dokumenty, bo dołożyć lub wyjąć kartki. Jak wybrać taką bindownicę: Ile kartek można oprawić? Im taniej, tym mniej. Opus Bingo, dość tanie urządzenie, oprawia na raz maksymalnie 120 arkuszy. Czasem warto jednak trochę dopłacić, by moc oprawiać grubsze pliki.Ile kartek można dziurkować?Im więcej, tym szybszy proces oprawy - to prosta zależność. Najsolidniejsze bindownice dziurkują naraz do 25 kartek.
Liczba dźwigni
Dobrze, jeśli urządzenie posiada oddzielne dźwignie do dziurkowania oraz rozwierania grzbietów.
System dziurkowania
To proste - może być elektryczny (większa wydajność i mniej pracy) oraz ręczny (brak zależności od źródła prądu).
Funkcje, które się przydają
Na co jeszcze warto zwracać uwagę wybierając bindownicę? Oto kilka pożądanych opcji:- ograniczniki do precyzyjnego układania papieru,- możliwość blokowania pozycji otwarcia grzbietu,- separacja kartek dp dziurkowania,- wskaźniki dobierania grubości grzbietu do grubości pliku.
Oprawy drutowe a bindownice
Okładki grzebieniowe umożliwiają przede wszystkim rozwieranie okładek aż do 360 stopni. To oznacza, że oprawione tak dokumenty są niezwykle wygodne na przykład w podróży. Istnieją bindownice specjalnie przeznaczone do właśnie takich opraw. To między innymi Argo S310 oraz D310 (elektryczna). Dobrym rozwiązaniem do biura może okazać się także wielofunkcyjne urządzenie (oprawiające drutowo oraz w plastikowe grzbiety). Mniej popularne, choć także stosowane, są oprawy spiralowe. Przedziurkowane kartki są tu łączone za pomocą grzbietu w formie spirali z drutu. Modeli bindownic, które umożliwiają takie oprawianie, jest stosunkowo niewiele.
Chcesz oprawić pracę dyplomową? Sprawdź szczegóły oferty