Druk na płótnie - jak przygotować zdjęcie?
Zdjęcie wydrukowane na płótnie prezentuje się bardzo ładnie. Może stanowić ozdobę ściany w domu czy pracy, przypominając o kochanych osobach i miłych chwilach. Zwykle fotografii mamy dużo, ale nie każda z nich równie dobrze nada się do takiego typu wydruku. Jak przygotować zdjęcie? Które zdjęcia wybrać? Punkt pierwszy dotyczy prawidłowego wykadrowania zdjęcia. To niezbędny element, by zdjęcie lepiej prezentowało się w druku.
Kadrowanie może być nietypowe, na przykład ukazywać tylko pół twarzy na portrecie, ale taki zabieg musi być celowy. Inaczej efekt końcowy będzie sprawiał wrażenie przypadkowego chaosu. Fotografie do druk na płótnie muszą mieć tak zwany "margines z tła" - warto o tym pomyśleć przed ułożeniem kompozycji. Można rozwiązać ten problem też tak, by zostawić białe marginesy na fotografii.
Kolejny krok - format wydruku
To decyzja uzależniona głównie od wielkości ściany oraz motywu na fotografii. Jeśli są tam małe detale, lepiej wydrukować na większym formacie. Wtedy detale będą dostatecznie duże, a całość wyraźna. Jeśli jest to zbiorowe zdjęcie wielu osób, wybieramy duże wymiary. To kwestia praktyczna, a w bardzo dużej mierze też estetyczna. Malutki wydruk szczegółowego zdjęcia po prostu nie wygląda dobrze. Dobrą opcją jest wybranie strony, która umożliwia skorzystanie z kreatora wydruku. Gdy wiemy, gdzie zawiśnie zdjęcie i jak duże powinno być, zaprojektowanie go użyciem kreatora to bardzo łatwe zadanie.
Najwyższa możliwa rozdzielczość
Fotografia która ma być docelowo wydrukowana na płótnie, powinna być w oryginalnej rozdzielczości, wprost z pamięci aparatu. zasada jest prosta - im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wydruku, zwłaszcza w dużym formacie. Bardzo częstym błędem jest drukowanie zdjęć z portali społecznościowych, których rozdzielczość pozostawia wiele do życzenia.
Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia niestety pociąga za sobą redukcję rozdzielczości - jest to proces bezpowrotny. Dlatego warto choćby zachować oryginał. Dobry kreator wydruków podpowiada, jaki format danego zdjęcia będzie najlepszym wyjściem.
Rzut oka w powiększeniu
Co powinno wykluczyć fotografię z druku? Rozmycia, brak ostrości, czerwone oczy, brak wyrazistości. Wszystko to bez problemu ukaże zdjęcie powiększone w dowolnym programie do przeglądania obrazów.
Oświetlenie na fotografii
Elementy kluczowe dla kompozycji nie powinny znaleźć się w cieniu. To na pewno nie będzie dobrze wyglądało na wydrukowanej na płótnie fotografii. Zdjęcia "pod światło" rzadko da się uratować - lepiej więc nie zlecać drukowania ich ba płótnie. Efekt prawdopodobnie nie będzie zadowalający. Naturalne kolory i równomierne oświetlenie to klucz do sukcesu.
Odpowiednia przestrzeń kolorystyczna
Błędem jest także "grzebanie" w pierwotnych ustawieniach fotografii, na przykład zmiana przestrzeni kolorystycznej RGB na inną. Ta domyślna dla telefonów komórkowych i aparatów cyfrowych przestrzeń pozwala dobrze opanować kolory i wykonać ładny wydruk. Niewiele drukarni obsługuje przestrzeń CMYK, dlatego lepiej jej unikać.