• 11 maja 2021

Utrzymanie spójnego koloru

Kolor jest bardzo ważnym elementem brandingu. Często jest to pierwsza rzecz, jaką ktoś zapamięta o marce i może mieć wpływ na to, jak się czuje wobec firmy. Na wybór właściwego koloru marki składa się znaczna ilość myśli i czasu. Utrzymanie spójnego koloru zarówno w druku, jak i na nośniku cyfrowym, ma kluczowe znaczenie dla rozpoznania marki.

Utrzymanie spójności może być trudnym i często frustrującym wyzwaniem. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na kolor. Poleganie wyłącznie na narzędziach do konwersji i liczbach nie będzie działać. Wymaga to szczegółowego spojrzenia, dopasowania kolorów i wielu testów. Oto kilka pomocnych strategii, które pozwolą zachować spójność kolorów w druku i materiałach cyfrowych.

Użyj Pantone Swatch Book

Unikaj wybierania koloru na ekranie. To, co widzisz na swoim monitorze, jest zupełnie inne niż to, co wychodzi z drukarki. Dzieje się tak, ponieważ monitory wykorzystują RGB (czerwony, zielony, niebieski) i są znacznie bardziej żywe niż druk. Drukowanie wykorzystuje czterokolorowy proces znany jako CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny), który ma tendencję do stonowania. Jeśli najpierw zaczniesz od RGB, znalezienie odpowiednika druku okaże się koszmarem.

Zacznij od książki próbnej Pantone. Jest to nieoceniony zasób z setkami dokładnych kolorów druku. Kolory te są oparte na systemie Pantone Matching System (PMS). To gwarantuje, że bez względu na to, gdzie zostanie wydrukowana, zawsze okaże się taka sama.

Polecam korzystanie z książki Colour Bridge Pantone, ponieważ zapewnia ona porównanie każdego Pantone w CMYK obok siebie. Kolory Pantone mogą wyglądać bardzo nudno w porównaniu do ich odpowiednika w CMYK, ponieważ są to farby wstępnie mieszane stosowane w druku offsetowym. Mogą one osiągnąć bardziej żywe i unikalne kolory (jak metaliczne czy neonowe), ale są również droższe w użyciu. Jeśli Twój klient nie ma dużych budżetów, prawdopodobnie będziesz pracował z CMYK przez większość czasu.

WSKAZÓWKA: Spróbuj wybrać Pantone, który ma bliski odpowiednik CMYK. W ten sposób, niezależnie od tego czy drukujesz w Pantone czy w CMYK, kolor Twojej marki będzie wyglądał bardzo podobnie.

Testowanie i dopasowanie kolorów

Aby zapewnić integralność koloru, trzeba mieć oko do dopasowania koloru. Wybór próbki z książki Pantone da Ci dokładne wyobrażenie o tym, jak Twój kolor będzie drukowany, ale nie jest niezawodny. Różne rodzaje papieru, wykończenia i metody drukowania mogą zmienić wynik koloru. Nawet drukowanie od jednego dostawcy do drugiego może dać Ci różne wyniki. Zawsze najpierw należy przetestować kolory lub otrzymać wydruk próbny przed rozpoczęciem drukowania. Nawet jeśli wydrukowałeś projekt w przeszłości, nie ma gwarancji, że będziesz miał takie same wyniki.

Zalecenie dla YouWebcast, 2 listopada: Jak odzyskać swoje utracone miejsca w Google (Szybko!)

Dopasowanie kolorów

Jeśli w książce Pantone nie ma porównań CMYK, trzeba będzie dokonać dopasowania kolorów. Wydrukuj swoje Pantone w CMYK i zobacz, jak wygląda porównanie z Twoją książką. Istnieje szansa, że będzie wyglądać inaczej. Polecam stworzenie siatki kwadratów z oryginalną próbką w środku. Następnie stopniowo zmieniaj wartości tuszu wokół niej. Może potrzebuje więcej żółtego lub mniej czarnego. Ta technika da ci widmo, które pomoże ci dopasować Pantone. W zależności od tego, ile opcji chcesz, możesz sprawić, że ta siatka będzie tak duża, jak potrzebujesz.

Kolory bezpieczne dla sieci

Nie wszystkie kolory RGB są takie same w Internecie. Podczas projektowania stron internetowych przeglądarki używają kolorów w systemie szesnastkowym lub bezpiecznych dla stron internetowych, aby zapewnić spójność kolorów we wszystkich przeglądarkach. Wybór kolorów jest ograniczony do 216 kolorów, więc wybierz jeden jak najbardziej zbliżony do Twojej marki. Na szczęście książka Colour Bridge Pantone dostarcza wartości szesnastkowe dla koloru Pantone.

Daj swoim klientom wskazówki i wyjaśnienia

Dokument zawierający wytyczne dotyczące marki jest doskonałym narzędziem dla klienta, które pomaga utrzymać jego markę na właściwym torze. Przedstawia on w zarysie zasady i specyfikacje, aby zapewnić spójność ich nowej marki. Wytyczne będą zawierały informacje takie jak kolory, czcionki, jasna przestrzeń i użycie logo.

Utrzymanie spójnego koloru marki nie kończy się na projektancie. Klient musi również wiedzieć, kiedy korzystać z odpowiednich plików. Edukacja w zakresie różnic pomiędzy RGB, CMYK i Pantones, aby wiedzieli, kiedy używać odpowiednich plików. Albo jeszcze lepiej, negatywne wyniki, jeśli użyją niewłaściwych. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest klient używający pliku RGB do ogromnego projektu druku.

Nie ma idealnego rozwiązania, które pozwoliłoby zachować spójność kolorów w druku i cyfrowym. Często jest to czasochłonny proces i wiele prób i błędów. W związku z tym, świetną drogą do sukcesu Twojego klienta jest dostarczenie mu wszystkich odpowiednich plików z jego logo.

Share :

Może Cię zainteresować

Reklama online z Facebookiem

Reklama online może uzyskać swój przekaz przed znacznie większą publicznością. Nie ma wątpliwości, że...

Przygotowanie ulotki reklamowej

Ulotki reklamowe to znakomity sposób na przekazanie informacji, ale istnieje tutaj potężna bariera: nikt nie...